OFF THE WALL - SINCE 1966.
THE STORY OF VANS

1966

 
1966, Vans'in kuruluşu

Paul Van Doren ve Jim Van Doren kardeşler, ortakları Gordon Lee ve Serge Delia ile 16 Mart tarihinde Anaheim, California'da The Van Doren Rubber Company'yi kurdu.

AUTHENTIC OLARAK BİLİNEN VANS #44 DECK AYAKKABILAR DOĞDU.

1966, Vans Authentic (Vans #44 Deck)

ERKEN 1970'LER

 

VANS’İN SAĞLAM TASARIMINI VE YAPIŞKAN TABANINI SEVEN GÜNEY KALİFORNİYA'LI KAYKAYCILAR, BU YENİ AYAKKABIYI KAYKAY KÜLTÜRÜ İLE BULUŞTURDU.

1976

 

Artık Era olarak bilinen Vans #95 , dolgulu yaka ve farklı renk kombinasyonlarıyla, Tony Alva ve Stacy Peralta tarafından tasarlandı ve kaykaycı neslin ayakkabı tercihine dönüştü

1976, Vans Era (Vans #95)

VANS’ “OFF THE WALL” LOGOSU İLK KEZ KULLANILDI.

1977

 

Old Skool, Vans #36 şimdi çok ünlü olan Vans Sidestripe, le birlikte ilk kez görücüye çıktı. Old Skool, Vans™’in daha fazla dayanıklılık için deri paneller içeren ilk kaykay ayakkabısıdır. Paul Van Doren'in rastgele bir çizimi olarak başlayan bu tasarım “jazz stripe” olarak anılmaya başlandı ve Vans markasının mutlak alamet-i farikası haline geldi.

Vans #98 piyasaya sürüldü ve kaykaycıların ve BMX sürücülerinin yardımıyla Vans Classic Slip-Ons modeli Güney California’da moda oldu ve daha sonra nesiller boyunca bir ikon olarak bilinecek orijinal Slip-On silüetine dönüştü.

1978

 

The Sk8-Hi 1978 yılında "Style 38" olarak tanıtıldı ve artık ikonlaşmış olan Vans Sidestripe bir diğer inovatif silüetin üzerinde görücüye çıktı. Sk8-Hi kaykay işlevselliğini bir üst seviyeye taşıdı –kaykaycıların alt sınırlarını en çok kullandıkları ve zorladıkları bileğin üstüne. Sk8-Hi kemikleri kaykay darbelerinden korumakla kalmayıp parka yepyeni bir stil kazandırdı.

1978, Vans Sk8-Hi (Vans Style 38)

1982

 
1982, Vans Slip-On

Vans’in en ikonik ürünü Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler filminde dünyaya tanıtılmıştır. California’nın gençlik kültürü, Classic Slip-On ile birlikte sörfçülerin de katkılarıyla büyük bir fenomene dönüştü. Hemen göze çarpan checkerboard deseni bir gecede ikona dönüştü.

1984

 

Vans, Bölüm 11 iflas koruma yasasına başvurdu. Vans’in özünü oluşturan modeller iyi satmasına rağmen, Vans’in sunduğu geniş ürün yelpazesi şirket kaynaklarını tüketmişti ve Vans borçlarını ödeyemeyecek durumdaydı.

Paul Van Doren başkan olarak geri dönerken mahkeme yeniden yapılanma planını onayladı; Paul tüm çalışanlara üç yıl boyunca zam alamayabileceklerini ve Vans ayakkabılarının kalitesi haricinde her şeyden kesinti yapmaları gerekeceğini açıkladı.

1988

 

İlk imza kaykay ayakkabısı Vans Steve Caballero piyasaya sürüldü. Half Cab kaykay tarihindeki en ikonik ve kültürel açıdan etki sahibi ayakkabılardan biri haline geldi.

1995

 

Vans Warped Tour’u ilk defa ana sahneye taşıdı.

1995, Vans Warped Tour

1996

 

VANS, TRIPLE CROWN OF SKATEBOARDING ORGANİZASYONUNA SPONSOR OLDU.

Vans ve Supreme, iki markanın ismini taşıyan Old Skool koleksiyonuyla uzun süreli bir ortalığa başladı.

1998

 

VANS, ORANGE COUNTY’DEKİ ORANGE ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ OLAN 4200 METRE KARELİK KAPALI/AÇIK VANS SKATEPARK’I AÇTI.

2001

 

Vans, "Vans, “Dogtown and Z-Boys” prodüksiyonuna, Stacy Peralta’nın kaykayın başlangıcındaki görünümüne ve sporu geliştiren kişilere katkıda bulundu. Film, Sundance Film Festivali’nde Seyirci Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülü aldı."

2001, Vans & Dogtown and Z-Boys

2003

 

Vans kaykay ekibi tarafından gerçekleştirilen ilk uluslararası tur olan Pleased to Meet You Turu Avrupa’da yedi ülkede gerçekleşti ve ardından Amerika'ya dönerek 30 şehri daha uğradı.

Vans, moda dünyasının tanınmış markalarını ve birinci sınıf tasarımları klasik Vans ürünleriyle bir araya getiren Vault by Vans koleksiyonunu tanıttı. Vault by Vans geçmişte Marc Jacobs ve çağdaş dönem sanatçılarından Takashi gibi moda devleriyle yaptığı ortaklıklar gibi günümüzde de yenilikçi işbirlikleri yapmaya devam ediyor.

2004

 

Vans, www.vans.com adresinde geleceğin moda tasarımcılarının yüzlerce farklı renk ve desen kombinasyonunu kullanarak kendi Classic Slip-on modellerini tasarlamalarını sağlayan Vans Customs’ı tanıttı. Ekim ayında mevcut modellere Old Skool eklendi.

2004, Vans Customs

2005

 

Kaykay sektöründeki birçok kişinin tüm zamanların en iyi stadyum yarışmalarından biri olduğunu iddia ettiği organizasyonda, Rune Glifberg, Chris Miller ve Cara-Beth Burnside açılıştaki Pro-tec Pool Party'nin kazananları oldu.Bu, Block at Orange’daki Vans Skatepark’ta gerçekleşen efsanevi Combi Bowl'un tekrarı niteliğinde bir organizasyondu. 14 Mayıs günü organizasyon büyük bir kalabalığın önünde gerçekleşti ve eski master'lar ve önde gelen pro'lardan bir kitleyi bir araya getirdi.

2006

 
2006, Vans Apparel, Anthony Van Engelen

Uzun zamandır aksiyon sporları ayakkabılarında lider olarak tanınan Vans kadın ve erkekler için kapsamlı bir kıyafet koleksiyonu hazırladı. Profesyonel kaykaycı Anthony Van Engelen, Vans Apparel'ın ilk takım üyesi oldu.

Efsanevi kaykaycı Christian Hosoi'yi takıma katan Vans eski dostluklarını tazeledi. Kaykaycılar bu gelişmeyi sınırlı sayıda üretilen Hosoi Rising Sun Sk8-Hi'ı kapışarak kutladı.

2007

 
2007, Vans x The Simpsons

Vans muhtemelen o güne kadarki en çok beklenen özel koleksiyonunu, Kaws, Stash, Gary Panter, Geoff McFetridge, Dave Flores, Futura, Mr. Cartoon, Sam Messner, Taka Hayashi, Tony Munoz, Todd James ve Neckface'in sanat çalışmalarını kapsayan Vans x The Simpsons serisini piyasaya sürdü.

2009

 

"HARRY N. ABRAMS “VANS: OFF THE WALL, STORIES OF SOLE FROM VANS ORIGINALS” ADLI, VANS'İN KALİFORNİYA KÜLTÜRÜNÜN BİR İKONU OLMASINA YARDIM EDEN SAYISIZ AKSİYON SPORU EFSANESİNİN, SANATÇININ VE MÜZİSYENİN HİKAYESİNİ ANLATAN KİTABINI YAYINLADI. 50. YIL DÖNÜMÜNDE BOOK YENİ BÖLÜMLER VE SINIRLI BASIM KAPAĞIYLA TEKRAR SATIŞA SUNULMUŞTUR VE TEMİN EDİLEBİLMEKTEDİR."

2010

 

Vans, Public Enemy'nin müzikleri ve Tony Alva, Steve Caballero ve Omar Hassan'ın muhteşem kaykay şovuyla New York’taki House of Vans Brooklyn, skate and event space’i açtı.

2010, House of Vans Brooklyn

2011

 

"Vans Gudauskas kardeşler Pat ve Dane, Joel Tudor, John Florence ve geri kalan Vans sörf takımı üyelerinin rol aldığı ilk sörf filmi, “Get-N Classic, Vol. 1”i yayınladı. Vans sörf takımının ilk Avustralyalı üyesi Wade Goodall ve dünyanın en heyecan verici sörfçülerinden Dane Reynolds'ın katılımıyla maksimum gücüne ulaştı. Get-N Classic, Vol. 2 ve Vol. 3’ün başarısının ardından, Vans Sörf Takımının dünya çapında maceraları çekilmeye devam ediliyor."

2012

 

Vans ilk vulkanize cupsole tabanı tanıttı. New WAFFLECUP™ technology cupsole'un desteği ve dayanıklılığı ile Vans'in geleneksel vulkanize ayakkabısının üstün kaykay hissi ve tutuşunu alarak iki dünyanın en iyilerini bir araya getirdi.

2012, Vans WaffleCup™

2013

 
2013, Vans x Metallica

Vans rock grubu Metallica ile işbirliği yaptı. Tüm Metallica üyeleri -James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett ve Robert Trujillo- kendi ayakkabılarını tasarladı ve Pat Moore, Steve Caballero, Nathan Fletcher ve Tony Trujillo gibi Vans sporcularıyla özel bir OffTheWall.TV serisi için işbirliği yaparak Vans ailesinin bir parçası olmanın anlamını ortaya koydu.

Vans, 2013 Sonbahar koleksiyonu için Disney'le işbirliği yaptı ve Mickey Mouse, Winnie the Pooh ve Donald Duck gibi Disney'in en sevilen karakterleri Vans'in klasik ayakkabılarının üstünde yer alarak arşivlerden kaybolan 80'li yılların tasarımlarını geri getirdi.

Profesyonel kaykaycı Chima Ferguson ve Vans altı yıl içindeki ilk imza profesyonel model olan Chima Pro ayakkabı koleksiyonunu tasarladı.

2014

 

IOURI 'IPOD' PODLADTCHIKOV SOÇİ OLİMPİYATLARINDA VANS SNOWBOARD TAKIMIYLA BERABER ALTIN MADALYA KAZANDI.

Vans, The Yellow Submarine albüm ve filminin ikonik posterinden ilham alan 2014 İlkbahar The Beatles Yellow Submarine by Vans koleksiyonu için Beatles franchise ile işbirliği yaptı.

Mayıs ayında, Vans Pool Party’nin 10. yılı kutlandı ve Vans ilk defa Legends kategorisini tanıttı. Legend kategorisinde kazananlar ise Chris Miller, Jeff Grosso ve Christian Hosoi oldu. Master kategorisinde kazananlar Bruno Passos, Brian Patch ve Darren Navarette oldu.

2014, Vans x Geoff Rowley

Efsanevi Kaykaycı Geoff Rowley markanın etkileyici kıyafet programına katıldı. Tam anlamıyla bir kaykaycı olan Geoff Rowley artık yüzde yüz Vans'liydi.

2014, Vans x Geoff Rowley
2014, Vans x Geoff Rowley
2014, Vans x Star Wars

Vans uzak bir galaksiye doğru yola çıkarak orijinal Star Wars üçlemesinden görsellerin yer aldığı olağanüstü bir koleksiyon hazırladı. Classiscs'ten Vault by Vans ayakkabılara ve erkek giyiminden kadın aksesuarlarına uzanan ürünlerle Güç Vans'in yanında. Vans'in mirası olan desenleri efsanevi Star Wars karakterleriyle bir araya getirerek galakside bu güne kadar görülmemiş benzersiz bir kapsül koleksiyon hazırladılar.

2014, House of Vans London

Ağustos ayında Waterloo istasyonunun altında, Londra'nın yaratıcı oyun alanında 3000 metre karelik bir sanat, müzik ve kaykay alanı olan House of Vans London açıldı. Londra'nın eklektik çeşitliliğini ve mütevazı başlangıcından beri elli yıldır Vans'i kucaklamış olan kültürleri temsil eden House of Vans bir yaratıcılık sergisi ve gelecek nesli besleme vaadiyle açıldı.

VANS, SEKTÖREL BİR YAYIN OLAN FOOTWEAR NEWS TARAFINDAN 2014 YILI BAŞARI ÖDÜLLERİNDE “YILIN MARKASI” OLARAK SEÇİLDİ. AÇILIŞ SEROMONİSİNİ GERÇEKLEŞTİREN, KENZO MARKASININ KREATİF DİREKTÖRLERİ CAROL LIM VE HUMBERTO LEON ÖDÜLÜ VANS BAŞKANI KEVIN BAILEY’YE TAKDİM ETTİ.

2015

 

Mayıs 2015 tarihinde, Vans, ilk kaykay filmi olan ve büyük beğeni toplayan PROPELLER: A Vans Skateboarding Video ile kaykayın tarihini anlattı. Bu önemli olay Vans Pro Skate Takımının uluslararası alanda bilinirliğini artırırken Vans’in kaykay tarihindeki öneminin de küresel olarak daha iyi anlaşılmasını sağladı. PROPELLER, iTunes üzerinden en hızlı satılan kaykay filmlerinden biri oldu.

2016

 

16 Mart 2016 tarihinde, Vans, The Story of Vans kampanyasını başlatarak “Off The Wall” mirasının 50. yılını kutladı. Tarihi multimedya kampanyası izlenme rekorları kırdı ve dünyanın birçok yerinde farklı dillerde yayınlandı. Geçmişi bağlılığını devam ettirirken gözünü geleceğe diken Vans, markanın çeşitlilik geçmişini onurlandırmak ve Vans ailesine yeni katılanlara merhaba demek adına dünya çapında on açılış gerçekleştirerek House of Vans’i büyüttü.

2016, Vans Park Series (Vans Park Serisi)

Vans, kaykayın ilk erkek ve kadın Park Terrain Dünya Şampiyonası Serisinin bir parçası olan Vans Park Serisini başlattı. Vans Park Serisi kaykay katılımını uluslararası düzeyde artırmayı ve kaykay kültürünü ve değerlerini küresel ölçekte yaymayı amaçlamaktadır.

Haziran ayında, Vans markanın ilk uzun metrajlı BMX filminin ilk gösterimi Texas, Austin’deki Mohawk’ta yapıldı. Vans BMX Takımı, iki tekerlekliyle yapılabileceklerin sınırlarını durmadan zorlayan bir grup bireyden oluşur. Bunu yaparken, her bisikletçi kendi sanatsal yaklaşımını ve tarzını beton, toprak ve ahşap zeminlerde sergiler. Performanslarından sonra toprakta, duvarlarda, trabzanlarda ve betonda tekerlek izlerinden geri kalanları görmek mümkündür. Illustrated ilhamını buradan alır.

2017

 

Yetenekli Vans profesyonel kaykaycısı Lizzie Armanto profesyonelliğe geçiş yaptı! Lizzie Mayıs 2017 tarihinde Thrasher Magazine dergisinin kapağına çıktı. Kaykay dünyasının en önemli dergisinin yirmi yıldan uzun bir süredir kapağına çıkan ilk kadın oldu.

Vans, ayakkabı tasarımında yeni bir bakış açısı olan UltraRange serisini tanıttı. Yıl boyunca çok sayıda keşlif gerçekleştiren Vans profesyonel sörfçüsü Pat Gudauskas mükemmel sörfün izinde dünyayı gezip sayısız ilham verici olayla karşılaşıyor. Onunla yapılan işbirliği kapsamında, Vans farklı coğrafyalarda ve yaşam tarzlarında maksimum çeşitlilik sunan yeni UltraRange ürününü ortaya çıkardı. UltraRange, Vans’in yeniliğe doğru uzanan yolunu temsil eder ve markanın işlevsel ve konfor odaklı ürünler tasarlama vizyonunu ileriye taşır.

Vans BMX Pro Cup serisi 2017 yılında dünyanın tek BMX park yarışması olarak başladı ve dünyanın her yerinden yetenekli BMX atletleri buraya katılarak kendilerini gösterdiler. Vans BMX Pro Cup sezon açılışı Avustralya’nın Sydney kentinde ve unutulmayacak finali de California, Huntington Beach’teki US Open of Surfing’te yapıldı. Larry Edgar Vans’in ilk BMX Pro Cup Dünya Şampiyonu unvanını kazandı.

Vans ve Karl Lagerfeld Eylül ayında özel Vans x Karl Lagerfeld kapsül koleksiyonunu duyurdu. Parisian-chic koleksiyonuyla klasik Vans modelleri ikonik moda markasının gözünden yorumlanarak modanın iki markasının birlikteliğinde son derece havalı bir koleksiyon ortaya çıkarıldı.

Vans, dünyanın en ikonik imza kaykay ayakkabısı olan Half Cab’in 25. yılını kutluyor. 90’larda sokak kaykaycıları tarafından kaykay efsanesi Steve Caballero adına üretilen orijinal Vans “Caballero” pro modelinin bilek bölümleri kesilerek oluşturulan bu ikonik imza kaykay ayakkabısı o günden bugüne Vans Pro Skate favori ürünlerinden biri olmuştur.